Wykonawca: kontrabas, kier. org.
Stanisław Pecka

Urodził się 14.11.1941 r. w Futomie. Z zawodu jest elektrykiem. Jego przygoda z kapelą rozpoczęła się w Zespole Obrzędowym „Futomianie". Jako aktor-amator występował w widowiskach folklorystycznych, m.in. w „Wieńcowinach". Zespołowi obrzędowemu towarzyszyła mała kapela. Grała w składzie: Marek Kruczek (cymbały), Witold Szczepan (skrzypce), Jan Rząsa (bas). W momencie, gdy w kapeli zabrakło Jana Rząsy, poproszono Stanisława, by zajął jego miejsce. Później dołączył jeszcze Adolf Wyskiel (skrzypce).

Stanisław Pecka przez kilka lat swoje umiejętności na ulubionym przez siebie instrumencie doskonalił pod okiem doświadczonego muzyka ludowego, Stanisława Kociubińskiego z Borku Starego. Jako kierownik zespołu systematycznie powiększał jego skład. W późniejszym okresie do kapeli dołączyli kolejno: Jerzy Panek (śpiew), Stanisław Mucha (skrzypce), Mieczysław Rybka (skrzypce), Mariusz Sobkowicz (klarnet), Edward Sobkowicz (klarnet), Antoni Sowa (I skrzypce) i Anna Rząsa (śpiew). W 1997r. Stanisław Pecka uzupełnił kapelę o Zbigniewa Dudka (sekund) i Bronisława Ciurę (klarnet). Bronisławowi Ciurze powierzył obowiązki kierownika artystycznego kapeli.

Stanisław Pecka uważany jest za człowieka o dużych zdolnościach organizacyjnych i życzliwym, pogodnym usposobieniu. Sam artysta ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością. W ramach wolnego czasu hoduje pszczoły.